تضمين امنيت با استفاده از عينک گوگل

تضمين امنيت با استفاده از عينک گوگل

عينک گوگل روز به روز در حال توسعه و بهبود است. مي‌توان پيش بيني کرد که به زودي اين گونه از ابزارهاي الکترونيکي همراه، جاي تلفن‌هاي هوشمند ما را بگيرند. کاربردهاي بالقوه‌ي اين عينک هنوز به طور کامل معلوم نشده‌اند و هنوز هم بسياري از افراد با ورود آن به بازارها مخالف هستند. اما در حاليکه بسياري از نگراني‌ها در خصوص عينک گوگل و حفظ حريم امن اشخاص وجود دارد، دانشمندان در دانشگاه Saarland آلمان در حال کار بر روي سامانه‌اي مشابه با عينک گوگل هستند که مي‌تواند حريم امن اشخاص را تضمين کند. به طور خاص اين سامانه با رمز گذاري کاراکترها به امنيت اطلاعات کاربر کمک مي‌کند. در ادامه با ما باشيد تا با اين فناوري آشنا شويم.

Date:1392/12/25

فرايند استفاده از اين سامانه اينگونه آغاز مي‌شود که شخص با عينک هوشمند به دستگاه امنيتي - براي مثال ATM - مراجعه مي‌کند و هويت خود را با استفاده از عينک گوگل به دستگاه مي‌شناساند، بي آن که نيازي به هيچ کارت يا ابزار خاص ديگري باشد. در حقيقت در اينجا دستگاه ATM امضاي ديجيتال خاص عينک شما به کمک سامانه نرم افزاري مخصوص Ubic را مي‌شناسد و با نشان دادن کد QR مخصوصي بر روي صفحه نمايش به آن پاسخ مي‌دهد. براي افراد ديگر حتي با داشتن عينک‌هاي هوشمند بر چشم اين کد QR کاملا ناخوانا و رمز گذاري شده است اما کاربر اصلي مي‌تواند توسط عينک خود اين کد را بخواند و عينک با ترجمه‌ي آن، کد يک بار مصرفي را بر روي صفحه‌ي عينک نمايش مي‌دهد که کاربر مي‌تواند از آن استفاده کند. کد يک بار مصرف است و بعد از هر بار استفاده از بين مي‌رود و در عمليات بعدي از کد ديگري استفاده خواهد شد.

به طور واضح مي‌توان از اين شيوه‌ي امنيتي بر روي ساير ابزارهاي هوشمند همچون تلفن‌هاي هوشمند مجهز به دوربين نيز بهره برد، اما نکته در اينجاست که در مورد تلفن‌ها ساير افراد نيز قادر به ديدن کد باز شده و رمز اصلي هستند، اما در عينک گوگل تنها کاربر اصلي قادر به مشاهده‌ي رمز است.

پژوهشگران همچنين پيشنهاد داده‌اند که مي‌توان از سامانه‌ي Ubic در کاربردهاي ديگري نيز بهره برد. يکي از اين‌ها مي‌تواند در استفاده از آن براي مدارک محرمانه باشد که براي هر کاربر بر حسب سطح دسترسي مطالب رده بندي شده‌ي مخصوص آن سطح نمايش داده شود و کاربر قادر به دسترسي به ساير اطلاعات نباشد. بنابراين افراد براي دسترسي به اطلاعات تنها به امضاي عينک هوشمند خود نياز دارند و ديگر نيازي به نگراني در خصوص امنيت رمز يا کارت اعتباري خود ندارند.

http://www.zoomit.ir


Rss Services Print  -(40 Body)  Visitor Count: 34954
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.