هزينه400ميليون توماني براي مرورگر ايراني کپي شده از فايرفاکس!/بي توجهي دولت قبلي به فناوري اطلاعات

هزينه400ميليون توماني براي مرورگر ايراني کپي شده از فايرفاکس!/بي توجهي دولت قبلي به فناوري اطلاعات

مروري بر اخبار فناوري اطلاعات در شامگاه يکشنبه 4 اسفند ماه 1392

Date:1392/12/5

بومي‌سازي به سبک کپي‌برداري / هزينه 400 ميليوني براي الگوسازي فارسي فايرفاکس
سازمان فن‌آوري اطلاعات و زيرمجموعه آن يعني مرکز مديريت توسعه ملي اينترنت (متما) مدتي است با سرمايه 400 ميليون توماني مرورگري به نام "ساينا" طراحي کرده‌اند که در اين زمينه جاي چند سوال وجود دارد.به گزارش خبرنگار ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بنا بر بررسي‌هاي فني انجام گرفته در واحد فني خبرگزاري ايسنا، نکاتي در خصوص اين مرورگر قابل توجه است. اين مرورگر که بنا بر اعلام سايت متما تاکنون حدود 100 هزار کاربر ايراني آن را دانلود کرده‌اند اگرچه مي‌تواند به واسطه آن‌که زبان آن فارسي است به فراگير شدن دانش کامپيوتر در ميان کاربران ايراني کمک کند اما به هر صوت نکات قابل توجهي نيز دارد. اگرچه طراحان و سازندگان اين مرورگر بر اين نکته تاکيد دارند که ساينا مرورگري بومي و ايراني است اما کافي است يک نظر به آن انداخته شود تا از همان طرح آن ايده شباهت و کپي‌برداري شدن آن از فايرفاکس در ذهن کاربر جرقه بزند. چراکه براي طرح اين مرورگر پرنده اي مشابه سيمرغ انتخاب شده که طرح اين پرنده بسيار شبيه لگوي فايرفاکس است. اين درحالي است که با توجه به نيروهاي متخصص بسياري که در حوزه گرافيک وجود دارد قطعا اين امکان ميسر بوده که طرحي متفاوت براي اين مرورگر انتخاب شود. اما وقتي به بررسي اين مرورگر بومي مي‌پردازيد اين فرضيه بيشتر و بيشتر تقويت مي‌شود چرا که اجزاي مختلف مرورگر ساينا جزء به جزء همانند فايرفاکس است و تمام خصوصيات فايرفاکس در ساينا نيز وجود دارد. حتي چينش منوها و گزينه‌هاي option در ساينا کاملا شبيه فايرفاکس است و تنها تفاوت عمده آن در اين است که فايرفاکس به دليل آنکه از زبان انگليسي بهره مي‌گيرد منوي آن سمت چپ صفحه ظاهر مي شود و منوي ساينا در سمت راست. علاوه بر اين تمام رفتارها و خصوصيات ساينا نيز مشابه فايرفاکس است و تنها کمي شکل ظاهري آن تغيير کرده است. البته جا دارد به اين نکته هم اشاره شود که البته خود فايرفاکس هم نسخه فارسي دارد اما در هر صورت ميان ساينا و نسخه فارسي فايرفاکس تفاوت‌هايي نه چندان فاحش از نظر رنگ صفحه و ... وجود دارد. البته قطعا در ابتداي راه بومي سازي اين انتظار زيادي است که بخواهيم مرورگر ايراني با مرورگرهاي مطرح دنيا رقابت يا برابري کنند و بي شک چنين انتظاري هم وجود ندارد حتي اين که در ابتداي کار براي طراحي مرورگر ايراني از نمونه‌هاي پر کاربرد جهان کمک گرفته شود موضوع قابل قبول و غير قابل اجتناب است اما در اين ميان اين سوال پيش مي‌آيد که آيا واقعا انجام اين نوع الگوبرداري‌ها نياز به صرف هزينه‌هاي 400 ميليوني دارد؟!

بنا بر آنچه سرپرست مرکز مديريت توسعه ملي اينترنت (متما) در پاسخ به رسانه‌ها اعلام کرده و تا مدت‌ها نسخه‌اي از آن هم بر روي اين سايت قرار داشته و البته به تازگي حذف شده، تاکنون براي راه اندازي اين مرورگر هزينه‌اي 400 ميليون توماني در نظر گرفته شده است. همچنين گفته مي‌شود طرح‌هاي بومي‌سازي شده با هدف ارتقاي امنيت کاربران و جلوگيري از سوءاستفاده از اطلاعات آن‌ها در کشورهاي ديگر راه اندازي مي‌شوند که در اين زمينه هم اين سوال وجود دارد که آيا واقعا افرادي که مرورگري مانند فايرفاکس را طراحي کرده‌اند و ما از آن‌ها الگوبرداري مي‌کنيم قادر نخواهد بود در صورت علاقه از طريق مرورگر ايراني هم اطلاعات مورد نظر خود را رصد کنند؟! تاکنون با گذشت بيش از يک ماه و در خواستهاي متعدد ايسنا براي مصاحبه با مسوولان سازمان فناوري اطلاعات در اين زمينه هيچ يک از اين مديران به ارائه توضيح نپرداخته‌اند در حالي که انتظار مي‌رود سازمان فن‌آوري اطلاعات و مسوولان آن حداقل پاسخگو بوده و شفاف سازيهاي لازم در اين زمينه را انجام دهند تا حتي اگر چنين مطالبي خلاف واقع است مردم و رسانه‌ها از جريان اصلي مطلع شوند و با انتشار اين اطلاعات حداقل کاربران بدانند که در طراحي اين مرورگر چه ويژگي‌هايي مورد توجه قرار گرفته و استفاده از ساينا چه مزيت‌هايي براي آن‌ها به دنبال خواهد داشت. برروي سايت متما در ارتباط با ساينا اعلام شده است: «ساينا اولين مرورگر ايراني است که مراحل بومي سازي آن توسط متخصصان ايراني انجام شده است. در حال حاضر اين پروژه مراحل تست و آزمون اوليه را طي مي کند و تحويل آن پس از مرحله مذکور خواهد بود.» همچنين برروي بخش اخبار ويژه اين سايت آمده است: «تعداد دانلودهاي انجام شده از مرورگر بومي ساينا طي دو ماه گذشته به مرز 100000 نسخه نزديک شد. در حال حاضر آخرين نسخه اين مرورگر جهت نصب و استفاده برروي سيستم‌هاي عامل ويندوز و لينوکس از طريق آدرس الکترونيک saina.matma.ir در دسترس کليه کاربران اينترنت و علاقه مندان به محصولات بومي است.»

 

 

نظارت بر محتواي آهنگ هاي پيشواز/ نشر ديجيتال را قانونمند مي کنيم
مسئولان مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال در حاشيه بازديد وزير ارشاد از اين مرکز، معضلات و مشکلات پيش روي اين مرکز براي توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال را عنوان کردند.به گزارش خبرگزاري مهر، علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي امروز از مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بازديد و از بخش‌هاي نشر ديجيتال،‌ رسانه‌هاي برخط‌، روابط عمومي و امور بين الملل، شبکه ملي فرهنگ‌ و امور رسانه‌هاي همراه و هوشمند ديدن کرد. در اين مراسم مهدي افراسيابي مدير بخش شبکه ملي فرهنگ مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال درباره جزئيات اين برنامه توضيح داد: قرار بود در دولت گذشته ما 500 خانه فرهنگ داشته باشيم اما 300 خانه فرهنگ راه اندازي شد و به علت کمبود بودجه بقيه واحدها مسکوت ماندند. با توجه به اينکه اين 300 مرکز فاز آزمايشي خود را گذرانده‌اند و نتايج بسيار موفقي داشتند ما طرح توسعه آنها را طراحي کرده‌ايم به نحوي که براي توسعه اين طرح اگر بتوانيم همکاري همه دستگاه‌ها را داشته باشيم آينده خوبي در انتظار خانه‌هاي فرهنگ و پايگاه‌هاي ديجيتال خواهد بود.

راه اندازي تور مجازي و کتابخانه هاي بدون قفسه بر بستر شبکه ملي فرهنگ

 وي با بيان اينکه با همکاري صدا و سيما و با استفاده از پايگاه‌هاي ديجيتال که امکانات بسيار خوبي دارند‌، مي‌توانيم آموزش را تا دوردست ترين روستاها ببريم گفت: توريسم محلي، تور مجازي،‌ کتابخانه‌هاي بدون قفسه و رسانه محلي از جمله طرح‌هاي شبکه ملي فرهنگ است.افراسيابي ادامه داد: بحث مهم ديگري که ما مي‌خواهيم در پايگاه‌هاي ديجيتال راه اندازي کنيم موضوع سلامت الکترونيک است که از طريق آن بيماران مي‌توانند به صورت مجازي با دکتر ملاقات کنند. همچنين ديدارهاي مقامات رسمي با مردم نيز مي‌تواند در اين پايگاه‌ها به صورت ويدئو کنفرانس برگزار شود. در حقيقت ما به طور خزنده با توسعه اين طرح شبکه ملي اطلاعات را راه اندازي مي‌کنيم.

نظارت بر محتواي آهنگ هاي پيشواز

 امير سياح مدير بخش امور رسانه‌هاي همراه و هوشمند مرکز رسانه‌هاي ديجيتال نيز در حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به توضيح وظايف اين بخش پرداخت و گفت: يکي از ماموريت‌هاي مهم مرکز بحث رگولاتوري محتوا است؛ ما مي‌توانيم براي بخش‌هاي مختلف وزارتخانه‌هاي مختلف از جمله وزارت ارشاد توليد محتوا کنيم. مثلا سامانه‌اي را براي دفتر شعر و موسيقي وزارت ارشاد طراحي کرده‌ايم که در آن، اين دفتر مي‌تواند بر روي محتواي آهنگ‌هاي پيشواز نظارت داشته باشد.علي جنتي نيز در واکنش به توضيحات سياح اظهار داشت: در حال حاضر ما قانون تبليغات را به صورت يک لايحه به دولت داده‌ايم تا بتوانيم از طريق آن ساماندهي تبليغات را داشته باشيم.مسوول واحد رسانه‌هاي برخط اين مرکز نيز در حضور وزير ارشاد، اضافه کرد: ما در بحث توليد محتواي فضاي مجازي به خصوص در شبکه‌هاي اجتماعي بسيار عقب هستيم. وزارت ارشاد هزاران کار در حوزه کتاب انجام مي‌دهد اما در اين حوزه فعاليت چشمگيري انجام نداده است.

نياز به قانونمندي در حوزه نشر ديجيتال

 جاوداني مدير بخش نشر ديجيتال نيز در بازديد وزير ارشاد از اين بخش به رسميت شناخته نشدن ناشران ديجيتال اشاره و تصريح کرد: ما ناشران ديجيتال را به عنوان ناشر مي‌شناسيم اما قانون، ماليات و بيمه آنها را به عنوان ناشر نمي‌شناسد.وزير ارشاد نيز در پاسخ گفت: بايد سعي کنيم اين موضوع را قانونمند کنيم با توجه به اينکه يک قانوني در اين زمينه وجود دارد مي‌توان از مجلس براي ناشران ديجيتال نيز استفساريه گرفت و يا با مسئولان اداره مالياتي و سازمان تامين اجتماعي طي جلساتي اين موضوع را حل کرد.جاوداني نيز در ادامه توضيح داد: ما قبلا با مسئولان مالياتي صحبت کرده‌ايم و آنها به اين شرط که مرکز رسانه‌هاي ديجيتال تنها مرجعي باشد که مجوز براي ناشران ديجيتال صادر کند‌، اين موضوع را پذيرفتند.

   ارسال پيامک انبوه مجوز ارشاد مي‌خواهد

رئيس مرکز توسعه فناوري اطلاعات گفت: سامانه‌اي طراحي شده که سه اپراتور تلفن‌همراه بدون تأييد وزارت ارشاد پيامک انبوه ارسال نکنند؛ اپراتورها هر پيامک انبوه را روي سامانه قرار مي‌دهند و پس از کنترل و تأييد در سامانه ارسال خواهد شد.حسن نجفي سولاري در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آيين‌نامه پيامک تبليغاتي انبوه آماده و ابلاغ شده است و اپراتورها اکنون مکلف به اجرا هستند.رئيس مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال افزود: شيوه‌هاي نظارت وزارت ارشاد در مرکز توسعه فناوري اطلاعات بر پيامک‌هاي تبليغاتي انبوه در اين آيين‌نامه تبيين شده است.وي توضيح داد: سامانه‌اي طراحي شده که سه اپراتور همراه اول، ايرانسل و رايتل بدون تأييد وزارت ارشاد اقدامي در رابطه با ارسال پيامک انبوه انجام ندهند، زيرا پس از آن مشکل محتوا پيش مي‌آيد و مردم دچار خسارت مي‌شوند.وي ادامه داد: در اين سامانه، هر پيامک انبوه از طرف اپراتورها روي سامانه قرار مي‌گيرد، پس از کنترل در سامانه و تأييد، پيامک ارسال خواهد شد.

 

شرکت‌هاي ICT از خدمات پارکهاي علم و فناوري بهره‌مند مي شوند
براساس تفاهم صورت گرفته ميان انجمن علمي پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد ايران با سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور، از اين پس شرکت هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات معرفي شده از سوي اين سازمان مي توانند از خدمات ارائه شده حمايتي پارک ها و مراکز رشد بهره مند شوند.به گزارش خبرنگار مهر، انجمن علمي پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد ايران و سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور با انعقاد تفاهم نامه اي براي حمايت از شرکت هاي کوچک و متوسط دانش بنيان، همکاري مي کنند. در اين تفاهم نامه دو طرف بر هم‌افزايي و همکاري براي توسعه شرکت هاي دانش بنيان و توسعه فعاليت هاي پژوهشي و فناوري تاکيد کردند.

شرکتهاي ICT در پارک هاي علم و فناوري مستقر مي شوند

 حبيب الله اصغري دبير انجمن علمي پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد ايران، کمک به رشد و توسعه شرکت هاي دانش بنيان در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات از طريق بکارگيري مطلوب زيرساخت ها، توانمندي ها و امکانات علمي و تخصصي طرفين را از جمله موضوعات اصلي اين تفاهمنامه عنوان کرد.وي با اشاره به فعاليت چند هزار شرکت تحت عضويت سازمان نظام صنفي رايانه اي و صدها شرکت فعال در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات در پارک ها و مراکز رشد کشور تاکيد کرد: با توجه به اقبال خوب دولت به توسعه فناوري اطلاعات و توسعه اقتصاد دانش بنيان، امکان تعامل بيش از پيش با بخش خصوصي در زمينه فناوري اطلاعات فراهم شده است.رئيس پژوهشکده فناوري اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهي گفت: براساس اين تفاهم نامه شرکت هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات معرفي شده از سوي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي از خدمات ارائه شده حمايتي پارک ها و مراکز رشد بهره مند مي شوند.وي يادآور شد: بر اساس اين تفاهم نامه از اين پس شرکت هاي دانش بنيان در حوزه فناوري اطلاعات و ارتياطات مي توانند به نحو مطلوبي در مراکز رشد جايابي و مستقر شده و از مزاياي اين مراکز که در قانون پيش بيني شده بهره مند شوند.اصغري به استفاده مطلوب اين شرکت ها در استفاده از خدمات نمايشگاهي منطقه اي و بين المللي اشاره کرد و افزود: اين تفاهم نامه همچنين بستر و شرايط لازم را براي معرفي شرکتهاي دانش بنيان براي حضور در نمايشگاههاي منطقه‌اي و بين المللي فراهم مي کند.

بي توجهي دولت قبلي به فناوري اطلاعات و اقتصاد دانش بنيان

 در همين حال کاظم آيت اللهي رئيس سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور نيز با اشاره به تعهدات اين سازمان بر اساس اين تفاهم نامه توضيح داد: از اين پس شرکت هاي دانش بنيان فعال در حوزه فناوري اطلاعات مستقر در مراکز رشد مي توانند از امکانات و تسهيلات سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور بهره مند شوند و با شرايط آسان تر به عضويت اين سازمان درآيند.وي با اشاره به بي توجهي دولت قبلي به فناوري اطلاعات و اقتصاد دانش بنيان مورد نظر در اين حوزه افزود: فناوري اطلاعات از دستاوردهاي اقتصاد دانش بنيان و ابزار اقتصاد دانش بنيان است و با توجه به رشد کسب و کار هاي مرتبط با فناوري اطلاعات و نقش آن ها در اشتغال و کارآفريني، افق و آينده روشني در اين زمينه در کشور وجود دارد.رئيس سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور از عضويت بيش از 6 هزار شرکت فعال در حوزه فناوري اطلاعات در اين سازمان خبر داد و گفت: اين تفاهم نامه امکان استفاده هر چه بيشتر شرکت هاي مستقر در مراکز رشد و شرکتهاي تحت پوشش اين سازمان را در زمينه استفاده از خدمات طرفين تسهيل مي کند.وي با تاکيد بر اينکه مسير توسعه پايدار کشور از فناوري اطلاعات و ارتباطات مي گذرد خاطرنشان کرد:‌ هزينه ايجاد اشتغال در صنعت فناوري اطلاعات يک دهم صنايع ديگر است و خوشبختانه با تعامل خوب بخش هاي دولتي و خصوصي در دولت جديد شرايط براي توسعه اشتغال و کسب و کارهاي مرتبط با اين صنعت در شرايط کنوني بيش از هر زماني فراهم شده است.آيت اللهي تاکيد کرد: با اجراي اين تفاهم نامه، راه براي اطلاع رساني هر چه بهتر از تحولات صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات به مراکز رشد و شرکت هاي مستقر در آنها هموار شد و طرفين مي توانند در پروژه ها و زمينه هاي مختلف با هم همکاري داشته باشند.

بازنگري اصول حاکم بر رومينگ ملي
مصوبه "اصول حاکم بر ارائه خدمات رومينگ ملي در کشور" در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات بازنگري مي‌شود.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رومينگ ملي خدمتي است که با استفاده از آن، يک اپراتور، خدمات شبکه خود را در اختيار مشترکين اپراتورهاي ميهمان قرار مي‌دهد و با انعقاد موافقتنامه، از اپراتور ميهمان هزينه دريافت مي‌کند. در اين حالت هنگامي که مشترک اپراتور ميهمان، از محدوده پوشش‌دهي شبک موضوع پروانه خو خارج مي‌شود، بصورت خودکار امکان برقراري ارتباط و دريافت خدمات تعريف شده از طريق شبکه اپراتور ميزبان را دارد. حسين فلاح جوشقاني، مديرکل دفتر بررسيهاي فني و اقتصادي رگولاتوري توسعه و ارتقاء کيفي خدمات تلفن‌همراه، کاهش قيمت تمام‌شده ارائه سرويس در شبکه و استفاده بهتر از زيرساخت‌هاي موجود در کشور را از نتايج اجراي رومينگ ملي عنوان مي‌کند. وي با اشاره به اينکه به تبع کاهش قيمت تمام‌شده ارائه سرويس اين ظرفيت در حوزه ICT ايجاد مي‌شود که تعرفه براي مشترکان و کاربران نهائي نيز کاهش يابد، گفت: با اجراي رومينگ ملي، اپراتورهاي جديد مي‌توانند با استفاده از امکانات اپراتورهاي ديگر سريعتر وارد بازار ارائه خدمات شوند و در بازه‌هاي زماني کوتاهتر به سودآوري برسند. وي درباره پيش‌نياز عملياتي‌شدن رومينگ ملي افزود: تدوين چارچوب و مقررات ارائه خدمات يکي از پيش نيازهاست که اپراتورها بايد در قالب آن چارچوب به يکديگر خدمات ارائه کنند و اين چارچوب در مصوبه 131 کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات پيش‌بيني شده است. فلاح درباره دليل عدم اجراي کامل اين مصوبه اظهار کرد: اين آئين‌نامه به اپراتورها ابلاغ شد و اجراي آن براي تمامي اپراتورها در نظر گرفته شده بود ولي در پيشنهادات بازنگري، اجراي آن و ارائه خدمات رومينگ توسط اپراتور غالب الزامي شده است. مديرکل بررسيهاي فني و اقتصادي رگولاتوري با اشاره به اينکه ارائه خدمات رومينگ ملي در دنيا، روشي متداول براي توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات است درباره پيش‌بيني ساز و کار اجرائي شدن رومينگ ملي از سوي رگولاتوري، گفت: در اصلاحيه پيشنهادي مصوبه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات به منظور تشويق اپراتورها به ارائه اين خدمات، اپراتور ميزبان از پرداخت حق‌السهم دولت از درآمدهاي رومينگ ملي معاف شده است. فلاح کاهش مدت زمان توافقات براي انعقاد قرارداد ارائه خدمات رومينگ ملي براي اپراتور ميهمان را نيز يکي ديگر از تغييرات پيش‌بيني شده در بازنگري مصوبه عنوان کرد. پيش‌نويس اصلاحيه مصوبه "اصول حاکم بر ارائه خدمات رومينگ ملي در کشور" در حال حاضر در دستور کار کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات قرار دارد.

http://www.khabaronline.ir


Rss Services Print  -(8 Body)  Visitor Count: 15096
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.