جدال مايکروسافت و سوني سکانس سوم برداشت اول: «نبرد بازي هاي انحصاري»

جدال مايکروسافت و سوني سکانس سوم برداشت اول: «نبرد بازي هاي انحصاري»

مايکروسافت و سوني 3 نسل است که براي تصاحب خانه‌هاي گيمر‌ها با کنسول‌هاي خود، در نبرد با يکديگر به سر مي‌برند. هرچند سوني رقيبي کهنه‌کارتر است و فعاليت خود را در سال‌هاي پاياني هزاره دوم (سال1991) به صورت جدي با کنسول PS1 شروع کرد، اما مايکروسافت کنسول خود را در سال 2002 وارد بازار کرد.

Date:1392/11/29

بازي‌هاي انحصاري را مي‌توان يکي از رکن‌هاي مهم پيروزي يک کنسول در جنگ با رقبا دانست. بازار بازي هاي انحصاري به 3 قسمت سوني،مايکروسافت و نينتندو تقسيم مي‌شود. تکليف نينتندو در بازار مشخص است؛ عرضه ي بازي هاي خانوادگي وسرگرم‌کننده در دستور کار اين شرکت است، اما در سوي ديگر دو شرکت مايکروسافت و سوني سعي دارند در همه سبک‌ها و ژانرها دست مصرف کنندگان را در انتخاب محصول باز بگذارند.

بگذاريد مهم بودن موضوع را براي شما روشن کنم، مايکروسافت و سوني سود کمي را از فروش کنسول هاي خود به دست مي‌آورند براي مثال سوني از فروش کنسول خود 9 دلار و مايکروسافت از فروش کنسولش 14 دلار نصيبش مي شود (در اين آمار هزينه خرده فروشان و کارگران نيز حساب شده است). سود شرکت‌هاي مايکروسافت در بازي‌هاي چندپلتفرمي بسيار کمتر از بازي‌هاي انحصاري است.

اين دو شرکت از فروش هر بازي انحصاري 30 درصد قيمت بازي را براي خود نگه مي‌دارند که اگر يک بازي انحصاري که قيمتي 50 تا 60 دلاري دارد را به طور متوسط 50 دلار حساب کنيم، در مجموع سود حاصل مي شود 15 دلار! يک بازي انحصاري خوب حداقل يک ميليون نسخه فروش دارد. شرکت سوني با زيرکي تمام تعداد بازي‌هاي انحصاري خود را در سالي که کنسول‌هاي نسل هشتمي منتشر مي‌شوند افزايش داده تا اذهان عمومي را به خود متوجه کند. براي مثال مايکروسافت در سال 2013 براي کنسول 360 خود فقط بازي «چرخ دنده هاي جنگ داوري» را داشت اما در آن سو سوني با قدرت به ميدان آمده بود و حتي با يکي از قوي‌ترين بازي هاي نسل هفتم به نام «آخرين ما» پاي به پيکار گذاشت که همين اقدامات بسيار تاثير گذار بود. حتي در کنفرانس اول خود به جاي نشان دادن کنسول خود به معرفي بازي‌هاي انحصاري پرداخت.

در اين مقاله به سراغ محتوا و شبکه هاي مخصوص اين دو کنسول نمي رويم و در مقاله اي ديگر به بحث پيرامون اين مسائل خواهيم پرداخت.

نگاهي به عناوين انحصاري منتشر شده Xbox ONE

Forza Motorsport 5 

exclusive-games-forza

سبک مسابقه‌اي هميشه يکي از سبک هاي پرطرفدار نزد مصرف کنندگان بوده است، بنابراين مايکروسافت با يکي از مهم ترين انحصاري‌هاي خود که نمايش پرفروغي در نسل هفتم داشت وارد رقابت شد تا به مبارزه با Gran Turismo 6 رقيب قدر خود بپردازد. البته اين بازي از انتشار همزمان با کنسول XBOX ONE دچار لطماتي در فروش شد. در واقع آماده‌سازي بازي با تاخير روبرو بوده است، اما فشار مايکروسافت باعث شده تيم سازنده کار خود را با سرعت انجام بدهند و همين موضوع باعث شد تا بازي با مشکلات گرافيکي همراه شود. با اين حال از اين بازي استقبال خوبي شد.

Ryse Son of Rome

exclusive-games-ryse

بازي که قرار بود در نسل هفتم منتشر شود اما به دليل تاخير زياد، انتشار آن به نسل هشتم موکول شد. اين بازي که از موتور قدرتمند کراي انجين 3 که يکي از پرقدرت‌ترين موتورهاي بازي‌سازي است و مي‌توان قدرت اين بازي را در بازي Crysis 3 مشاهده کرد. شايد تاخيرهاي پي‌دي‌پي در انتشار بازي صدماتي جدي به فروش آن وارد کند.

شايد اين بازي در گرافيک حرفي براي گفتن داشته باشد، اما قطعا در خط داستاني و شيوه بازي داراي مشکلاتي نظير خطي و يکنواخت بودن و فقدان هوش مصنوعي مناسب است.

Dead Rising 3

exclusive-games-deadrising

کپکام يکي از معروف‌ترين کمپاني‌هاي بازي‌سازي ژاپني است که با انتشار يک بازي انحصاري براي 2 کنسول مايکروسافت خواسته عدم انتشار بازي Deep Down براي کنسول هاي مايکروسافت را به نوعي جبران کرده باشد!

سبک زامبي‌کشي يکي از سبک هاي درآمدزا در صنعت بازي است. اگر اين سبک با گرافيک خوب و شيوه بازي و خط داستاني روان همراه باشد، مي‌تواند به جدول پرفروش‌ترين‌ها راه يابد. بازي Dead Rising 3 هرچند نمي توان يک گرافيک نسل هشتمي را در آن ديد، اما با يک گيم‌پلي خوب و روان توانسته تا انتظارات را بر آورده کند و حتي به فروش 0.61 ميلون نسخه برسد، که در جايگاه دوم درليست پرفروش هاي نسل هشتم مايکروسافت جاي مي‌گيرد. اين در حالي است که رقيب آن، يعني فورزا توانسته 0.86 نسخه بفروشد.

http://www.zoomit.ir


Rss Services Print  -(18 Body)  Visitor Count: 24687
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.