کاربران کدام گوشي و تبلت‌ها استفاده‌ي بيشتري از اينترنت دارند؟

کاربران کدام گوشي و تبلت‌ها استفاده‌ي بيشتري از اينترنت دارند؟

کدام گوشي‌ها و کدام تبلت‌ها در سال 2013 بيشترين کاربرد اينترنتي را داشته‌اند؟ در آمريکاي شمالي و اروپا، محصولات اپل و سامسونگ بيشترين کاربرد را داشته‌اند؛ وليکن ميزان استفاده از اين محصولات براي مرور اينترنت بسيار متفاوت است و به چند عامل اصلي بستگي دارد. در ادامه‌ي مطلب به نتايج آماري Actix مي‌پردازيم و موضوع را عميق‌تر بررسي مي‌کنيم.

Date:1392/11/29

Actix با بررسي حجم اطلاعات مخابره شده بين وسايل هوشمند و اپراتورهاي تلفن همراه به اين نتيجه رسيده که در سال 2013، سه مورد از محصولات اپل و سه مورد از محصولات سامسونگ، رتبه‌هاي اول تا ششم جدول را به خود اختصاص مي‌دهند که در تصوير زير نشان داده شده است.

 

mobile-device-internet-usage-1

در ادامه‌ي رده‌بندي، محصولات رده‌پايين سامسونگ مثل Galaxy S3 Mini و Galaxy Ace، حضور پررنگي دارند.

اما به جزئيات بيشتر در مورد اين آمار بپردازيم. رده‌بندي بر اساس تعداد افرادي است که در بازه‌هاي زماني 1 ساعتي که به شکل تصادفي انتخاب شده‌اند، با اپراتور ارتباط داشته و تبادل داده مي‌کنند. البته آمار به آمريکاي شمالي و اروپا محدود مي‌شود.

آيفون 4S با ميانگين 20608 کاربر در هر ساعت، نسبت به آيفون 5 با 20529 نفر کاربر برتري دارد. آيفون 4 با 17880 کاربر، گلکسي اس 3 با 7973 کاربر، گلکسي اس 2 با 4603 کاربر و در نهايت گلکسي اس 4 با 3118 کاربر، رتبه‌هاي بعدي را به دست آورده‌اند.

اکتيکس براي بررسي‌هاي آماري خود، نقاط شلوغ و ساعات اوج استفاده را مدنظر قرار داده و نرخ نمونه‌برداري در ساعات مختلف را يکسان در نظر گرفته است.

کدام وسايل همراه، ترافيک مصرفي بالاتري داشته‌اند؟

بررسي ديگر حجم داده‌هاي رد و بدل شده در سال 2013 است. توجه کنيد که گوشي‌هاي جديدي مثل آيفون 5S و 5C هنوز آن طور که بايد و شايد، کاربر ندارند. به همين علت است که هنوز رتبه‌هاي خوب رده‌بندي را از آن خود نکرده‌اند.

 

mobile-device-internet-usage-2

علي‌رغم اينکه بررسي بازار فروش گوشي‌ها، از برتري محسوس اندرويد حکايت مي‌کند، اپراتورهاي شبکه و سازندگان نرم‌افزار با حقيقتي متفاوت روبرو هستند. تعداد گوشي‌ها و حجم داده‌ي مبادله شده، حاکميت مطلق آيفون‌ها را نشان مي‌دهد.

چه گوشي‌هايي در استفاده از شبکه مشتاق‌ترند؟

اگر از نگاه اپراتورهاي تلفن همراه موضوع را بررسي کنيم، فشار روي شبکه‌ي مخابراتي هم مهم است. اينکه چه تعداد کاربر با يک گوشي ثبت نام مي‌کنند، کدام گوشي‌ها حجم داده‌ي بيشتري استفاده مي‌کنند، کدام گوشي‌ها در روز در دفعات بيشتري به شبکه متصل مي‌شوند و تبادل داده دارند، همه‌ي اين موارد مهم است. در بررسي دقيق‌تر نتايج زير به دست مي‌آيد:

گوشي‌هاي جديد استفاده‌ي بيشتري از شبکه‌هاي مخابراتي مي‌کنند. اين موضوع سه دليل دارد، اول پشتيباني از شبکه‌هاي مخابراتي سريع‌تر مثل LTE است. دومين دليل، نمايشگرهاي جديد است که رزولوشن بالاتري دارند و کاربر، محتوايي با رزولوشن بالاتر را ترجيح مي‌دهد. نکته‌ي سوم اين است که کاربر از گوشي‌هاي پيشرفته‌تر امروزي انتظار بيشتري دارد و نرم‌افزارهاي مختلفي روي آن نصب مي‌کند.

در مجموع در هر سال، ميزان استفاده از گوشي‌هايي که کمپاني‌هاي مختلف رونمايي در همان سال رونمايي کرده‌اند، متفاوت است. به عنوان مثال کاربران گوشي‌هاي اپل نسبت به کاربران گوشي‌هاي سامسونگ و ديگر سازندگان، تمايل بيشتري به استفاده از شبکه‌ي مخابراتي و داده دارند.

علي‌رغم اينکه بلک‌بري مشتريان زيادي دارد، کاربران آن خيلي کم از شبکه‌ي مخابراتي براي تبادل داده استفاده مي‌کنند. آيفون و اندرويد از اين نظر پرکاربردتر هستند.

صفحه‌نمايش بزرگ‌تر يعني مصرف داده‌ي بيشتر؛ احتمالاً کاربران در صفحه‌نمايش بزرگ‌تر، از ويدئوها و عکس‌هاي رزولوشن بالا، بيشتر استفاده مي‌کنند. گوشي‌هاي کوچک‌تر و رده اول، در اين زمينه کاربرد کمتري دارند.

سازندگاني که گوشي‌هاي متنوع‌تر توليد مي‌کنند معمولاً به رده‌هاي ابتدايي جدول نخواهند رسيد؛ چرا که کاربر از مدل‌هاي مختلف، مدل مناسب خود را انتخاب مي‌کند. بنابراين همه يک مدل خاص نمي‌خرند و آمار استفاده از همان مدل خاص بالا نمي‌رود. اين يکي از دلايل صدرنشين بودن گوشي‌هاي اپل در اين بررسي آماري است. به يک مثال ديگر توجه کنيد: آيپد 2 يکي از 25 ابزار پر استفاده است؛ وليکن آيپد 3 سريعاً و پس از چند ماه، با آيپد 4 جايگزين شد و فرصت خودنمايي پيدا نکرد.

 

mobile-device-internet-usage-3

ترافيک داده‌ي وسايل همراه به شدت افزايش داشته است

اکتيکس روند افزايشي استفاده‌ي وسايل همراه از اينترنت را مورد بررسي قرار داده و روند صعودي آن را دنبال کرده است. چند سال پيش وسايل همراه، با روند آرام گسترش مي‌يافتند و ترافيک مصرفيشان هم همين افزايش آرام را تجربه مي‌کرد. حالا به جايي رسيده‌ايم که هر سال نسبت به سال قبل، استفاده از اينترنت توسط وسايل همراه حدود 40 درصد بيشتر مي‌شود.

آمار تنها استفاده از شبکه‌هاي مخابراتي نسل 2، 3 و 4 را دربر مي‌گيرد. استفاده از اينترنت از طريق Wi-Fi در اين محاسبات منظور نشده که خود موضوع مهمي است؛ چرا که بسياري از کاربران از واي‌فاي براي مرور اينترنت استفاده مي‌کنند.

اکتيکس هنوز آمار دقيقي از گوشي آيفون 5S ندارد؛ اما به نظر مي‌رسد که اين گوشي هم مثل گوشي‌هاي قبلي اپل، کاربرد زيادي در استفاده از شبکه‌هاي مخابراتي داشته باشد.

محصولات اپل از نظر دفعات استفاده باز هم اول هستند. تعداد دفعات استفاده در مورد آيفون 4S، آيفون 5، آيفون 4 به ترتيب 1.11 ميليون، 1.08 ميليون و 832 هزار مورد است. گوشي‌هاي گلکسي اس 3، گلکسي اس 2، آيفون 3GS، اچ‌تي‌سي وان ايکس، بلک‌بري 9900 و گلکسي اس 4 هم به ترتيب رکوردهاي 360 هزار، 130 هزار، 129 هزار، 104 هزار و 100 هزار مورد را ثبت کرده‌اند.

 

mobile-device-internet-usage-4

گوشي‌هاي جديد ترافيک مصرفي بالاتري دارند

متوسط داده‌ي مصرفي محصولات جديدتر بيشتر است. اين موضوع با نگاهي به محصولات اپل و سامسونگ قابل بررسي است.

آيفون 3GS در سال 2009 معرفي شده و تنها 2.1 مگابايت در ساعت مصرف مي‌کند. آيفون 4، آيفون 4S و آيفون 5 به ترتيب 4.5 مگابايت، 6.4 مگابايت و 8.8 مگابايت در هر ساعت مصرف مي‌کنند.

در پرچم‌داران سامسونگ در سال‌هاي 2010 تا 2013 هم اين روند صعودي ديده مي‌شود. گلکسي اس، گلکسي اس2، گلکسي اس3 و گلکسي اس4 به ترتيب 2.79 ، 3.9 ، 5.5 و 6.6 مگابايت در ساعت استفاده مي‌کنند که نسبت به رقباي اپلي، کمتر است.

اما محصولات بزرگ‌تر مثل فبلت و تبلت چه وضعيتي دارند؟ احتمالاً اين دسته از محصولات با صفحه نمايش بزرگ‌تر خود، براي کاربردهاي مالتي‌مديا و مرور اينترنت، کاربرد بيشتري داشته باشند و رکورد بالاتري را ثبت نمايند. گلکسي نوت 2 سامسونگ يکي از فبلت‌هاي پرطرفدار است که در هر ساعت به طور متوسط 8.4 مگابايت داده مصرف مي‌کند؛ آن هم در حالي که در تعداد دفعات ارتباط با شبکه‌ي مخابراتي، رتبه‌ي 17 را دارد. اچ‌تي‌سي وان ايکس هم در رتبه‌ي 18 جدول است؛ وليکن به دليل بزرگي صفحه‌نمايش، کاربران آن حدود 5.4 مگابايت داده در هر ساعت استفاده مي‌کنند.

تبلت‌ها از اين نظر جالب‌ترند، آيپد 2 با وجود اينکه در رتبه‌ي 20 جدول دفعات ارتباط قرار گرفته، در هر ساعت به طور متوسط 15.4 مگابايت داده مبادله مي‌کند.

http://www.zoomit.ir


Rss Services Print  -(13 Body)  Visitor Count: 47660
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.