آيا شبکه‌هاي بي سيم، مثل شبکه تلفن همراه و شبکه واي‌فاي براي سلامتي انسان مضر است؟

آيا شبکه‌هاي بي سيم، مثل شبکه تلفن همراه و شبکه واي‌فاي براي سلامتي انسان مضر است؟

اين سوالي است که اخيرا با افزايش استفاده از شبکه‌هاي بي‌سيم، در ذهن بسياري از افراد مطرح شده است. اما واقعيت ماجرا چيست؟ آيا اين امواج براي سلامتي انسان مضرند؟ اگر اين موضوع صحت دارد، چطور مي‌توان از شر امواج الکترومغناطيسي رهايي يافت؟ راهکار چيست؟ در ادامه همراه زوميت باشيد تا پاسخ سوالات خود را دريافت کنيد.

Date:1392/11/29

موضوع اثرات شبکه‌هاي بي‌سيم بر سلامتي انسان‌ها در سال 2011 از طرف آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطان (IARC) به عنوان عامل Group 2B در عوامل سرطان‌زا دسته‌بندي شده است . عواملي در Group 2B دسته‌بندي مي‌شوند که اثرات آن‌ها در ايجاد سرطان در انسان‌ها به وضوح مشخص، قابل اندازه‌گيري و يا توسط اعداد و ارقام قابل‌بيان نيست.

اما واقعيت ماجرا چيست؟

ارتباطات بي‌سيم توسط امواج راديويي (Radio Frequancy) برقرار مي‌گردند. RF يا فرکانس‌هاي راديويي بر اساس قوانين و امواج الکترومغناطيسي کار مي‌کنند. در واقع RF يک موج الکترومغناطيس است.

امواج الکترومغناطيس خصوصيات مختلفي دارند. انعکاس، تضعيف، جذب، تغيير شکل و... از خصوصيات امواج الکترومغناطيس هستند.

جذب! پديده‌اي است که در برخورد امواج الکترومغناطيس با موانع اتفاق مي‌افتد .انسان‌ها نيز به نوعي در مسير امواج الکترومغناطيس مانع محسوب مي‌شوند و اين امواج در برخورد با انسان‌ها تا حدودي جذب بدن انسان مي‌شوند.

جذب امواج الکترومغناطيس در بدن انسان همان موضوعي است که ممکن است سبب ايجاد بيماري‌هايي شبيه سرطان شود. اما اين موضوع که چه ميزان از اين امواج ، يا چه نوعي از اين امواج، در چه مدتي و باعث چه نوع سرطاني مي‌شود، نکته‌اي مبهم است که دانشمندان، مهندسان و پزشکان هنوز پاسخ واضحي براي آن ندارد.

سالن اجلاس را در نظر بگيريد که ظرفيت جاي دادن 50 نفر را در خود دارد. اين سالن توسط دو Access Point تحت پوشش شبکه واي فاي قرار دارد. پوشش دهي و ميزان سيگنال دريافتي توسط سرويس‌گيرندگان واي فاي (Wi-Fi) نظير موبايل، تبلت يا لپ‌تاپ در اين سالن زماني که تنها 5 انسان در آن هستند، در مقايسه با زماني که 50 نفر در اين سالن حضور دارند متفاوت است. دليل وقوع اين پديده، آن است که در زماني که 50 فرد در اين سالن حضور دارند، ميزان جذب سيگنال راديويي توسط بدن اين 50 فرد بسيار بيشتر از زماني است که 5 فرد در سالن حضور دارند.

در ادامه به اين نکته توجه کنيد که فرکانس کاري تجهيزات سرويس‌دهنده واي فاي (Wi-Fi Access Point) با اجاق‌هاي مايکرويو يکسان است. هر دو دسته اين تجهيزات از فرکانس 2.4 گيگاهرتز امواج الکترومغناطيس استفاده مي‌کنند. با اين تفاوت که توان سيگنال راديويي در سرويس‌دهنده‌هاي واي فاي بر اساس استانداردهاي تعريف‌شده در دنيا (‌به عنوان مثال استاندارد FCC) بيش از 80 ميلي وات نيست و توان سيگنال الکترومغناطيس در دستگاه‌هاي اجاق مايکرويو عددي بين 700 تا 1400 وات است. اين يعني توان سيگنال اجاق مايکرويو 17500 بار بزرگ‌تر از توان سيگنال اکسس پوينت واي فاي است. همچنين در نظر داشته باشيد که در اجاق هاي مايکرويو طراحي به نحوي ست که اين توان در داخل محفظه اجاق محدود مي شود.

توجه داشته باشيد که يک اجاق مايکرويو در توان 700 وات مي تواند يک ليوان شير را ظرف مدت يک دقيقه به دماي جوش برساند. اما اين سوال هنوز بي پاسخ است که يک اکسس پوينت واي فاي با توان 80 ميلي وات در چه مدتي مي تواند در بدن انسان اثرات سوئي نظير بيماري هاي سرطاني ايجاد نمايد.

 

elecmag-waves-2

امروزه در زندگي شهري، گريز از چنين امواجي امکان پذير نيست. اين امواج ( امواج الکترومغناطيس) همه جا هستند. شبکه‌هاي تلفن همراه، شبکه هاي بي سيم واي‌فاي (Wi-Fi)، اجاق هاي مايکرويو، تلفن هاي خانگي بي سيم، شبکه‌هاي ماهواره‌اي، شبکه‌هاي بي‌سيم اختصاصي شهري (‌شبکه بي‌سيم پليس و آتش نشاني و بيمارستاني) و برخي ديگر سيستم هايي که حتي فکرش را هم نمي کنيد، مانند ژنراتورهاي برق، که در دورهاي بالا گردش مي کنند، همگي سيستم‌هايي هستند که چنين امواجي را توليد مي کنند.

تنها راه گريز از اين امواج نقل مکان به جنگل، بيابان يا کوهستان است! در اين صورت بازهم نمي‌توانيد مطمئن باشيد که از اين امواج به طور کامل دور هستيد.

سوال نهايي اين است که حالا که در شهر زندگي مي‌کنيم و اين امواج نيز همه جا هستند، چه مواردي را مي توان مد نظر قرار داد تا کمتر در معرض اين امواج باشيم.

همانطور که در خلال نوشته ذکر شد، امواج الکترومغناطيس و تاثير گذاري آنها در دو حالت بيشتر مي‌شود. يک زماني که فرکانس و دوم زماني که توان آنها افزايش پيدا مي‌کند تاثيرات سوء آنها نيز بيشتر مي شود.

در طراحي سيستم‌هاي بي‌سيم شهري سعي شده است تا امواجي که انسان‌ها بيشتر در معرض آن قرار دارند، در فرکانس‌هاي پايين‌تر و با توان کمتري کار کنند.

در عين حال براي رعايت بهداشت چند نکته را همواره مد نظر قرار دهيد:

نخست - همواره سعي کنيد از تجهيزات سرويس دهنده اصلي (نظير دکل هاي سرويس دهنده موبايل که به BTS مشهور است) دوري کنيد. اين تجهيزات با توان بيشتري نسبت به سرويس گيرنده‌ها (نظير گوشي هاي تلفن همراه) کار مي‌کنند.

دوم - زماني که از شبکه هاي بي سيم دور هستيد و در عين حال تجهيزاتي به همراه داريد که از اين شبکه‌ها استفاده مي کنند (نظير زماني که در حاشيه شهرها هستيد و از گوشي موبايل استفاده مي کنيد)‌، سعي کنيد تا حد امکان از اين تجهيزات استفاده نکنيد يا آنها را از خود دور نگهداريد. دليل اين موضوع آن است که در اين حالت به دليل فاصله زياد، تجهيزات بي سيم با توان بيشتري کار مي‌کنند.

سوم - تا حد امکان سعي کنيد که نزديک شدن به تجهيزات توليد کننده امواج الکترومغناطيس خودداري کنيد. به عنوان مثال زماني که قصد داريد که يک ليوان شير را در اجاق مايکرويو گرم کنيد، در زماني که اجاق در حال کار است چند متري از آن فاصله بگيريد.

چهارم - در زمان هايي که نيازي به استفاده از تجهيزات بي‌سيم نظير سرويس دهنده‌هاي واي‌فاي يا گوشي تلفن همراه نداريد، آنها را خاموش کنيد. به عنوان مثال هنگام خواب يا گوشي تلفن همراه را در اتاق ديگري غير از محل استراحت قرار دهيد يا اينکه آنرا خاموش کنيد.

کلام آخر

در زندگي مدرن امروزي نحوه زندگي بشر چنان تغيير کرده است، که شايد هرگز فکر آنرا نمي‌کرديم. بسياري از گجت‌ها و تجهيزاتي که در زندگي روزمره از آنها بهره مي‌بريم، سالها پيش در کتاب‌هايي نظير رمان‌هاي ژول‌ورن به عنوان داستان‌هاي تخيلي نقل مي‌شده است. اگر به دنبال زندگي در شهرها هستيد، بايد در نظر داشته باشيد که انواعي از آلودگي‌ها وجود دارد که با توجه به نوع زندگي، گريز ناپذير هستند. آنچه امروز به عنوان آلودگي فرکانسي از آن ياد مي شود، يکي از حواشي غير قابل گريز زندگي مدرن بشري است. لذا يا بايد واقعيت را بپذيريد يا به کوهستان و جنگل و صحرا پناه ببريد!

http://www.zoomit.ir


Rss Services Print  -(6 Body)  Visitor Count: 649
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.