پخت غذا با پرينترهاي سه بعدي در سال 2015

پخت غذا با پرينترهاي سه بعدي در سال 2015

چاپگرهاي سه‌بعدي و فناوري‌هاي وابسته به آن از جمله اسکنرهاي ويژه و سيستم‌هاي مدل‌سازي مخصوص که در سال 2013 محبوبيت فراوان پيدا کردند، به گونه‌اي توسعه پيدا مي‌کنند که پيش‌بيني مي‌شود در سال 2014 ميلادي کاربران خانگي بتوانند مدل ساده آن را در اختيار داشته باشند.

Date:1392/11/28

با اين روند مرکز Wohlers Associates پيش‌بيني کرده است که طي 4 سال آينده ارزش بازار جهاني چاپگرهاي سه‌بعدي و خدمات وابسته به آن از 6 ميليارد دلار هم فراتر رود. بر اساس آخرين گمانه‌زني‌هاي صورت گرفته گفته مي‌شود که در سال 2021 ميلادي چاپگرهاي سه‌بعدي بازاري با ارزش 8/10 ميليارد دلار در اختيار داشته باشند.

بايد توجه داشت که بيش از 20 سال طول کشيد تا ارزش بازار جهاني چاپگرهاي سه‌بعدي به يک ميليارد دلار برسد، اما پس از آن در کمتر از 5 سال ارزش اين بازار دو برابر شد و هم‌اکنون احتمال مي‌رود در سال 2015 ميلادي ارزش اين بازار با رشد بيش از دو برابري به 4 ميليارد دلار برسد. بزرگترين توليدکنندگان چاپگرهاي سه‌بعدي و خدمات وابسته در جهان ShapeWays، Stratasys، 3D Systems و Autodesk سازنده نرم‌افزار AutoCAD هستند و تمامي آن‌ها با جديت تمام اعلام کردند که تا پايان سال‌جاري ميلادي مدل ويژه اين چاپگرها براي مصارف خانگي را روانه بازار مي‌کنند. اين چاپگرها در زمينه‌هاي مختلف و با کارايي‌هاي متفاوت مورد استفاده قرار مي‌گيرند و هر کدام از آن‌ها توانمندي‌هاي متفاوت دارند.


 چاپ سه‌بعدي در فضا
سازمان فضايي ناسا با هدف تسهيل فرآيند جايگزين کردن قطعات جديد ايستگاه فضايي بين‌المللي(ISS)، تعمير قطعات معيوب و استفاده از جديدترين فناوري‌ها قصد دارد يک مدل ويژه از چاپگرهاي سه‌بعدي را در فضا مورد استفاده قرار دهد. ايستگاه بين‌المللي فضايي يک مجموعه پيچيده و گسترده متشکل از قطعات مختلف محسوب مي‌شود که اگر يکي از اين قطعات خراب شوند، فضانوردان بايد منتظر محموله جديد بمانند تا کپسول باري جديد با قطعه مورد نظر به دست آن‌ها برسد. اما ناسا با همکاري شرکت
Made In Space مدل‌هاي مختلفي از چاپگرهاي سه‌بعدي را مورد آزمايش قرار مي‌دهد که با قيمت 300 تا 500 دلار ساخته مي‌شوند و براي آن‌ها قابليت تحمل لرزش‌هاي شديد هنگام پرتاب، فعاليت در شرايط گرانش صفر، فشارهاي مختلف هوا و درجه حرارت متغيير در نظر گرفته شده است. اين چاپگرهاي سه‌بعدي مانند يک کارخانه کوچک عمل مي‌کنند و امکان توليد ماهواره‌هاي کوچک، قطعات جايگزين ايستگاه فضاي، تکه‌هاي موشک و... در نظر گرفته شده است. سازمان فضايي ناسا در طرح ديگر قصد توليد چاپگرهاي سه‌بعدي ويژه‌اي را دارد که روي سطح ماه يا مريخ مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در کره ماه پرتوهاي خطرناک خورشيدي امکان فعاليت هر نوع سازه‌اي را از بين مي‌برند و وجود انبوه گرد و غبار و نبود جاذبه نيز مشکل را براي دانشمندان دوچندان مي‌کند. اما اين چاپگر سه‌بعدي که هم‌اکنون در صحراي آريزونا مورد آزمايش قرار مي‌گيرد، به يک سيستم روبوتيک هوشمند مجهز شده است و مي‌تواند تمام تجهيزات مورد نياز ناسا را در همان محل توليد کند.


 رفع نابينايي با چاپگر سه‌بعدي
محققان دانشگاه کمبريج با ساخت کوچک‌ترين نوع چاپگرهاي سه‌بعدي قصد دارند نابينايي را در انسان‌ها از بين ببرند. اين چاپگرها که در چشم فرد نابينا قرار مي‌گيرند، سلول‌هاي دژنراسيون ماکولا و گلوکوم که وظيفه دريافت اطلاعات از چشم و انتقال آن‌ها به مغز را برعهده دارند، توليد مي‌کنند. فرآيند چاپ اين سلول‌ها با سرعت بسيار بالا صورت مي‌گيرد و چاپگر در هر لحظه ورقه‌هاي سلولي مصنوعي را جايگزين سلول‌هاي آسيب‌ديده مي‌کند و از اين طريق امکان بينايي را به فرد نابينا برمي‌گرداند. محققان در نخستين آزمايش‌هاي خود سلول‌هاي چشمي يک موش بالغ را در اختيار گرفتند و موفق شدند با استفاده از يک چاپگر سه‌بعدي جوهرافشان آن‌ها را توليد کنند. اين سلول‌هاي زنده سپس به عنوان جانشين براي سلول‌هاي آسيب ديده در چشم موش استفاده شدند و سرانجام موش نابينا موفق شد قدرت بينايي خود را به‌دست آورد. پيش‌بيني شده است که اين فناوري در آينده نزديک براي انسان‌ها مورد استفاده قرار گيرد.


 چاپگر سه‌بعدي و توليد پوشاک
چاپگر سه‌بعدي اين روزها به عنوان يک ابزار کاربردي در صنعت پوشاک و مد مورد استفاده قرار مي‌گيرد و شرکت Nike به عنوان يکي از بزرگترين توليدکنندگان محصولات ورزشي در جهان از سال 2012 ميلادي توليد برخي کتاني‌هاي خود مخصوص مسابقات فوتبال را با چاپگرهاي سه‌بعدي آغاز کرده است. اين شرکت همچنين پارچه‌هايي را با چاپگرهاي سه‌بعدي توليد مي‌کند که در مقاوم‌ترين و بهترين لباس‌هاي ورزشي به دست مشتريان مي‌رسند. استقبال از اين پوشاک سه‌بعدي به قدري بوده است که چندي پيش در لندن نمايشگاهي برگزار شد که بزرگترين طراحان مد، لباس، کفش، عينک و جواهر آخرين توليدات خود به کمک چاپگرهاي سه‌بعدي را در معرض ديد عموم قرار دادند. اين نمايشگاه که «لايه به لايه» نام داشت و بسيار مورد استقبال مردم قرار گرفت، نشان داد که چاپگرهاي سه‌بعدي تا چه اندازه مي‌توانند در زندگي روزمره مورد استفاده قرار گيرند.


 پخت غذا با چاپگر سه‌بعدي
گروهي از محققان امريکايي موفق به ساخت مدل ويژه‌اي از چاپگرهاي سه‌بعدي شده‌اند که مي‌تواند غذا توليد کند و قرار است بزودي به‌عنوان يک سرآشپز، وظيفه طبخ پيتزا براي فضانوردان را به عهده بگيرد. اين چاپگر در شرکت SMRC ساخته شده است و مدير اين شرکت در توضيح محصول جديد خود مي‌گويد: «هر خوراک مجموعه‌اي از ترکيبات مختلف غذايي محسوب مي‌شود که در کنار يکديگر يک طعم ويژه را به‌وجود مي‌آورند. اين ترکيبات غذايي مي‌توانند به شکل پودر دربيايند. زماني که انواع مختلف اين پودرها با روغن و آب ترکيب شود، در چاپگر سه‌بعدي غذاي مورد نظر را توليد مي‌کند.» اين چاپگر سه‌بعدي مي‌تواند غذاي تازه و مورد علاقه فضانوردان را گرم سرو کند و براي آن امکان افزودن نشاسته، پروتئين، چربي، انواع طعم‌دهنده‌ها، چاشني‌ها و... در نظر گرفته شده است. اين چاپگر در آزمايش‌هاي اوليه توانسته است در حدود يک دقيقه يک پيتزا را با طعم و مزه قابل قبول تحويل دهد.


 نوزاد سه‌بعدي
براي آن دسته والديني که پيش از تولد فرزند خود قصد دارند آن را در آغوش بگيرند و شکل واقعي فرزند خود را ببينند، چاپگر سه‌بعدي ساخته شده است که اين آرزو را برآورده مي‌کند. اين چاپگر در شرکت امريکايي 3D Babies ساخته شده است و از دستگاه‌هاي سونوگرافي سه‌بعدي کمک مي‌گيرد تا مدل سه‌بعدي جنين را طراحي کند و عروسک واقعي آن را پيش از تولد به پدر و مادر هديه دهد.اين عروسک‌ها در سه اندازه 5، ‌10 و 20 سانتي‌متر ساخته مي‌شوند و والدين مي‌توانند يکي از سه رنگ روشن، گندمي يا تيره را براي پوست عروسک انتخاب کنند.
شرکت سازنده از عروسک‌هاي توليد شده با اين چاپگر به عنوان يک ميراث ارزشمند ياد مي‌کند که تا هميشه در خانواده‌ها باقي مي‌ماند و مي‌تواند خاطرات فراواني را براي آن‌ها به همراه داشته باشد.


 ساخت خودرو با چاپگر
شرکت آلماني Audi از ساخت خودروي جديدي با نام RSQ خبر داده که از نظر ظاهري مانند اتومبيل‌هاي موجود در فيلم‌هاي علمي- تخيلي ساخته شده است. تمام بخش‌هاي اين خودرو به کمک چاپگر سه‌بعدي ساخته شده است و شرکت Audi به‌جاي لاستيک آن را به چهار گوي شبيه به توپ مجهز کرده است که حرکت خودرو را آسان مي‌کند. اين خودروي دو در با انرژي الکتريسيته کار مي‌کند و ميزان آلايندگي آن صفر است. در بخش ديگر محققان خودرويي را با نام URBEE2 توليد کرده‌اند که نخستين خودروي توليد شده به کمک چاپگرهاي سه‌بعدي محسوب مي‌شود و براي آن قابليت توليد انبوه در نظر گرفته شده است. اين خودروي سه‌چرخ که با 10 گالن گازوئيل دور کشور بريتانيا را مي‌چرخد، تمام بخش‌هاي يک خودروي معمولي را شامل مي‌شود و بدنه بيروني آن از نوعي پلاستيک مقاوم طراحي شده است و موتور تک‌سيلندر آن امکان حرکت با سرعت 70 مايل در ساعت را فراهم مي‌کند.


 ساخت اعضاي بدن با چاپگر سه‌بعدي
دانشمندان اين روزها مي‌کوشند تا شخصي که نيازمند عمل پيوند قلب است، به کمک چاپگر سه‌بعدي اين نياز را برايش برطرف کنند. محققان دانشگاه چالمرز هم‌اکنون توانسته‌اند با همين روش يک گوش مصنوعي توليد کنند و آن را به‌صورت موفقيت‌آميز به انسان پيوند بزنند. در اين روش سلول‌هاي بنيادين روي اندامي که توسط يک چاپگر سه‌بعدي تهيه شده است کشت داده مي‌شود و از اين طريق عضو جديد براي بدن انسان توليد مي‌گردد.
چاپگرهاي سه‌بعدي براي توليد بافت‌هاي بدن انسان، سلول‌هاي زنده را به صورت لايه به لايه روي يکديگر قرار مي‌دهند و با تشکيل بافت، اندام مربوطه را شکل مي‌دهند. اين اندام به استفاده از سلول‌هاي بنيادين گرفته شده که از مغز استخوان و چربي توسعه مي‌يابد و در نهايت عضو مورد نظر ساخته مي‌شود. محققان «مرکز نوآوري‌هاي قلب و عروق امريکا» هم‌اکنون با استفاده از اين روش تلاش مي‌کنند قلب مصنوعي را با تمام بخش‌هاي خود از جمله عضلات، عروق، دريچه‌هاي قلب، بافت‌هاي ويژه‌، اعصاب و... توليد کنند. اين محققان تاکنون بخش‌هاي مختلف قلب را به‌طور کامل توليد کرده‌اند، اما هنوز موفق نشده‌اند با کنار هم قرار دادن اين بافت‌ها يک قلب کامل را به کمک چاپگر سه‌بعدي بسازند. پيش‌بيني مي‌شود که نخستين قلب توليد شده با چاپگر سه‌بعدي طي يک دهه آينده در بدن انسان به تپش دربيايد.
به هر حال، اگر شما هم تاکنون بهره‌اي از اين فناوري نبرده‌ايد چندان جاي نگراني نيست. زيرا با فناوري جديد دانشمندان سوئيسي مي‌توانيد تصاوير عادي تهيه شده در گوشي هوشمند خود را از طريق يک ابزار اينترنتي به مدل سه‌بعدي تبديل کنيد و آن را به راحتي به چاپگرهاي سه‌بعدي انتقال دهيد تا مدل واقعي هر شيء مورد نظر شما در کوتاه‌ترين زمان ساخته شود. اين پيشرفت مهم نخستين گام براي خانگي کردن چاپگرهاي سه‌بعدي محسوب مي‌شود و از هم‌اکنون تا زماني که چاپگر سه‌بعدي روي ميز کار شما مورد استفاده قرار گيرد، مدت زيادي باقي نمانده است.

http://www.khabaronline.ir


Rss Services Print  -(6 Body)  Visitor Count: 584
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.