آسيا بزرگ‌ترين بازار اپليکيشن‌هاي تلفن همراه

آسيا بزرگ‌ترين بازار اپليکيشن‌هاي تلفن همراه

رشد صنعت تلفن‌ همراه در سراسر جهان، رونق تلفن‌هاي هوشمند، ورود نسل چهارم اپراتورهاي تلفن همراه G4 و... هر يک زمينه ساز تحقق ادعاي شرکت امريکايي (MarketsandMarkets (M&M شدند مبني بر اين که بازار فروش اپليکيشن‌هاي تلفن‌هاي هوشمند تا سال 2015 به 25 ميليارد دلار مي‌رسد و البته تنها 20 درصد سهم اين بازار به اپل تعلق دارد.

Date:1392/11/28

اين رقم که در سال 2010 حدود 8/6 ميليارد دلار بود، هر سال رشدي مناسب داشته و حتي بحران‌هاي اقتصادي اخير نيز که بخش عمده‌اي از بازار را فلج کرده بود، بر اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه هيچ تأثيري نداشت. به صورتي که در سال 2008 بيش از يک ميليارد اپ تلفن‌ همراه دانلود و به فروش رسيد. اين ميزان فروش در مقايسه با 450ميليون مورد سال 2007 رشدي 146 درصدي را نشان مي‌دهد و اين رقم در سال 2009 سرانجام به 4/6 ميليارد دانلود رسيد.


اما در اين ميان کدام کشورها بيشترين رشد را دارند؟ شايد پاسخ شما هم مانند بسياري ديگر، امريکا و کشورهاي اروپايي باشد اما اگر اين طور است، سخت در اشتباهيد چرا که تحقيقاتي که مؤسسه پژوهشي اپ‌هاي تلفن همراه (Distimo) انجام داده است، نشان مي‌دهد در 2 سال گذشته آسيا يکي از پررونق‌ترين و سودآورترين بازارها براي اپ‌هاي گوشي‌هاي تلفن همراه بوده و اين روند همچنان رو به رشد است. نتايج اين تحقيق در سال 2013 نشان مي‌دهد فروش اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه در Google Play و Apple App Store آسيا رشدي 162 درصدي داشته طوري که اين ميزان رشد، کشورهاي جهان در ساير قاره‌ها را نيز تحت‌الشعاع قرار داده است.
از سوي ديگر بخش عمده اين اپليکيشن‌ها از Google Play خريداري شده است طوري که اين رقم در سال 2013 به حدود 4 برابر رسيده است. در مقابل، رشد ميزان فروش و دانلود اين اپليکيشن‌ها از App Store رشدي آهسته‌تر داشته است طوري که درآمد حاصل از فروش اپ‌هاي گوشي‌هاي آيفون در آسيا رشد 94 درصدي و در گوشي‌هاي آي‌پد نيز رشدي 64 درصدي داشته است اما اين رقم همچنان از کل رشد App Store در اروپا و امريکاي شمالي سريع‌تر است. پرطرفدارترين اپليکيشن تلفن‌هاي هوشمند سال 2013 در آسيا نيز همچون سراسر جهان، اپ انگري بردز بوده و بعد از آن بازي چيني CarrotFantasy2: Polar Adventure قرار گرفته است.


اپ محبوب در آسيا
شرکت Distimo ميزان درآمد حاصل از فروش اپليکيشن‌هاي تلفن‌هاي هوشمند در ماه دسامبر 2013 را به عنوان نمونه ‌در گزارشي به تفکيک آورده است که نشان مي‌دهد در اين مدت آسيا 41 درصد درآمد جهاني اپ را به خود اختصاص داده است و در مقابل، 31 درصد اين درآمد به امريکاي شمالي و 23درصد آن به اروپا مربوط مي‌شود.
يک نکته جالب ديگر نيز اين است که درآمد کلي حاصل از فروش اپ‌ها در آسيا بين Google Play و App Store به نسبتي تقريباً مساوي تقسيم شده است در حالي که در امريکاي شمالي و اروپا 75 درصد سهم درآمد حاصل از فروش اپ‌ها به App Store بازمي گردد و در مقابل، Google Play تنها سهمي 25 درصدي دارد.
با وجودي که ضريب نفوذ تلفن همراه در آسيا بويژه در جنوب شرق اين قاره به سرعت رو به افزايش است، ولي هنوز هم بين ميزان استفاده از اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه در مناطق مختلف آن، اختلاف زيادي ديده مي‌شود. به عنوان مثال، ميزان درآمد ژاپن در اين زمينه 77 برابر مالزي است.
گزارش شرکت Distimo نشان مي‌دهد سال گذشته در قاره آسيا، کشورهاي ژاپن، کره جنوبي، چين، تايوان، هنگ‌کنگ، سنگاپور، تايلند، ترکيه، اندونزي و مالزي به ترتيب بيشترين ميزان درآمد را در حوزه اپليکيشن‌هاي موبايل داشته‌اند. اين شرکت آمار درآمدزايي اپ‌هاي تلفن‌ همراه در سراسر جهان را نيز به تفکيک مشخص کرده است و طبق اين گزارش، 10 کشور برتر جهان از نظر درآمد اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه در سال 2013 به ترتيب ايالات متحده امريکا، ژاپن، کره جنوبي، بريتانيا، چين، استراليا، آلمان، کانادا، فرانسه و روسيه بوده‌اند هرچند بيشترين رشد، از آن کره جنوبي بوده است. ميزان فروش اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه در اين کشور نسبت به سال 2012 حدود 271 درصد رشد داشته و هنگ‌کنگ با 211 درصد و چين با 203 درصد رشد پس از آن قرار دارند و البته استراليا و بريتانيا نيز کمترين رشد را در بازار جهاني داشته‌اند هرچند طرفداران پروپاقرصي دارند.


چين؛ بازاري متفاوت براي اپ‌ها
وقتي صحبت از فروشگاه‌هاي اينترنتي اپليکيشن‌هاي تلفن‌ همراه به ميان مي‌آيد، بايد حساب چين را از بقيه جدا کرد چون تنها روي 5/3 درصد وسايل الکترونيکي اين کشور Google Play نصب شده است پس مي‌توان گفت به نوعي Google Play در دسترس چيني‌ها قرار ندارد. در اين کشور وسايلي که با سيستم عامل اندرويد کار مي‌کند، از iOS پيشي گرفته است و به تبع آن، شاهد فروشگاه‌هايي براي ارائه اپليکيشن‌هاي اندرويدي همچون 360 Qihoo و Wandoujia هستيم. بازار داخلي چين آنقدر گسترده و پهناور است که توجه بسياري از طراحان اپ‌هاي مختلف را به خود جلب کرده است و بسياري از بازي سازان غربي نيز طرح‌هاي آزمايشي خود را از چين آغاز مي‌کنند. محبوب‌ترين اپليکيشن‌هاي گوشي‌هاي هوشمند چين در سال گذشته بازي‌هايي مانند Temple Run 2، Subway Surfers ، Angry Birds و Fruit Ninja بوده است. طراحان اپ در کشور چين توجه چنداني به اپ‌هاي بازي نشان نمي‌دهند و با اين وجود حتي همان تعداد اندکي از کاربران نيز که به Google Play دسترسي دارند، ترجيح مي‌دهند از اپ‌هاي داخلي استفاده کنند که اين رقم گاه تا 87 درصد مي‌رسد که رقم قابل توجهي است.
برخي از اين اپ‌ها آنقدر وسوسه کننده هستند که حتي شنيدن اخباري مبني بر سرقت اطلاعات شخصي گوشي‌هاي هوشمند از طريق يکي از محبوب‌ترين اين اپ‌ها در جهان يعني انگري بردز Angry birds نيز تأثير چنداني در ميزان فروش آنها نداشته است و کاربران همچنان به دنبال خريد و دانلود کردن اپليکيشن‌هاي مختلف بر تلفن‌هاي هوشمند خود هستند.

http://www.khabaronline.ir


Rss Services Print  -(5 Body)  Visitor Count: 545
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.