چگونگي نصب و اجراي برنامه هاي ويندوز در لينوکس

چگونگي نصب و اجراي برنامه هاي ويندوز در لينوکس

اگرچه اغلب کاربران به لحاظ مسائل امنيتي و يا تخصصي به سيستم‌عامل لينوکس روي آورده‌اند، با اين‌حال در برخي از موارد نياز به نصب و اجراي برنامه‌هاي ويندوزي به‌خوبي احساس مي‌شود.

Date:1392/11/28

براي نمونه مي‌توان به اين موضوع اشاره کرد که اغلب وب‌سايت‌هاي ايراني پرکاربر را حتما بايد با اينترنت اکسپلورر باز کرد يا اگر علاقمند به بازي‌هاي ويندوزي هستيد، نمي‌توانيد از لينوکس براي اجراي اغلب آن‌ها استفاده کنيد.

خوشبختانه روش‌هايي براي راه‌اندازي و اجراي برنامه‌هاي ويندوزي در لينوکس وجود دارند. اما با وجود اين، پيش از به‌کارگيري اين روش‌ها، در گام اول بهتر است به‌دنبال نسخه‌هايي از برنامه‌هاي لينوکسي مشابه برويد و اگر آن‌ها پاسخگوي نيازتان نبود،‌ يکي از روش‌ها را به‌کار بگيريد. اگر شيفته لينوکس هستيد و در عين حال نياز به اجراي برنامه‌هاي ويندوز داريد با گام‌هاي زير همراه شويد.

برنامه Wine را مي‌توان به‌عنوان مهم‌ترين روش پيشنهاد کرد. اين نرم‌افزار لايه سازگار با ويندوز را در سيستم‌عامل لينوکسي فراهم کرده و مبتني بر روش‌هاي برنامه نويسي ويندوز است. براي اجراي برنامه‌ها در Wine کافي است آن را در بخش Software Center يافته و نسخه پايداري از اين برنامه را روي اوبونتو نصب کنيد.

پس از نصب Wine فايل exe و يا MSI نصبي ويندوز را با راست‌کليک و انتخاب گزينه Open with wine باز کنيد. در‌صورتي‌که فايل مورد نظر با اين روش اجرا نشد،‌ ترمينال را باز کرده و دستور wine /path/to/application.exe را وارد کنيد. مراحل ويزارد نصب را طي کنيد تا ميانبر آن در صفحه دسکتاپ به نمايش در‌آيد.

PlayOnLinux برنامه ديگر لينوکسي است که مي‌توان آن را به‌عنوان جايگزيني براي Wine در نظر گرفت. دستور sudo apt-get install playonlinux را در ترمينال لينوکس وارد کنيد تا PlayOnLinux نصب شود. مزيت اين برنامه در مقايسه با Wine در اين است که فرآيندهاي نصب و اجرا را خودکارسازي کرده و نياز به تعامل کاربر را به‌ حداقل مي‌رساند.

در واقع PlayOnLinux مبتني بر سيستم Wine عمل مي‌کند، با اين تفاوت که علاوه بر ارائه ليستي از برنامه‌ها فرآيند نصب را ساده خواهد کرد. پس از نصب برنامه روي دکمه Install کليک کنيد تا ليستي از نرم‌افزارهاي ويندوزي به نمايش درآيد. در اين ليست به‌دنبال نرم‌افزار دلخواه که در دسته‌ مربوط قرار دارد بگرديد و مجددا دکمه Install را بزنيد.

برنامه‌هاي نامبرده در گام‌هاي پيشين در برخي از موارد کاربران را دچار سرخوردگي مي‌کنند و ممکن است نرم‌افزار خاصي را نتوان به‌سادگي اجرا کرد. در چنين شرايطي بايد دست به دامان ماشين‌هاي مجازي، از جمله VirtualBox،‌ VMware Player و يا KVM شويد.

به اين ترتيب مي‌توانيد سيستم‌عامل ويندوز را با تمام امکانات در ماشين مجازي اجرا کنيد. آخرين نسخه VMware Player را از سايت رسمي دانلود و آن را روي اوبونتو نصب کنيد. فايل ISO مربوط به ويندوز را دانلود و با کليک روي گزينه Create New Machine ويندوز را توسط VMware Player ميهمان لينوکس کنيد.

اگر به شبکه‌اي متصل‌ايد که سيستم‌هاي ديگر آن ويندوزي هستند، مي‌توانيد با امکان دسترسي راه ‌دور، نيازهاي ويندوزي‌تان را به سادگي برطرف کنيد. اوبونتو به‌طور پيش‌فرض برنامه‌اي براي اتصال به سيستم راه‌ دور ويندوزي ندارد. به اين ترتيب به بخش Software Center اوبونتو برويد و به‌دنبال عبارت remote desktop بگرديد.

برنامه Remmina Remote Desktop را نصب کنيد. پس از اجراي برنامه روي دکمه New Connection کليک کنيد. در پنجره باز‌شده نامي را براي اتصال تايپ کرده و در زبانه Basic آي‌پي سيستم راه ‌دور را وارد کنيد. دست آخر دکمه‌ Connect را بزنيد تا به سيستم ويندوزي متصل شويد. از اين پس هر آنچه اجرا کنيد، توسط سيستم راه دور پردازش شده و در واقع يک سيستم‌عامل ويندوز کامل در اختيار داريد.

http://www.khabaronline.ir


Rss Services Print  -(11 Body)  Visitor Count: 3426
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
Security Code: Security CodeChange Image
iGap آپارات آراس اس تلگرام لينکدين
تمامي حقوق متعلق به شرکت ثامن ارتباط عصر مي باشد.